Askonsdagen
Onsdagen 18 februari 2026 firar Kristi kyrka Askonsdagen och då handlar temat om Bön och fasta, något som fallit i glömska för många i väst. Människan har ett behov av att bekänna sina synder, och detta är fortfarande lika aktuellt som för de första lärjungarna. Men många bortser ifrån detta behov, och därför mår allt för många dåligt andligt sett. Istället för att vårda sina andliga del av sitt liv så koncentrerar många bara på det fysiska. Man tränar ivrigt för att få en välmående kroppslig tillvaro, men mår ändå inte bättre, eftersom man bortser ifrån sitt behov av andlighet. Askonsdagen ger oss en möjlighet att göra bättring! Vi behöver erkänna att vi syndar och inte klarar av att leva så som Herren, Jesus Kristus, vill att vi ska leva. Må Gud visa oss sin barmhärtighet, och få oss att inse våra tillkortakommande.

2 Kor 7:8–13
Ty även om jag gjorde er bedrövade med mitt brev, så ångrar jag det inte. Först ångrade jag det kanske, jag inser ju att brevet bedrövade er, åtminstone för en tid. Men nu gläder jag mig, inte över att ni blev bedrövade utan över att sorgen ledde till omvändelse. Ni blev ju bedrövade på det sätt som Gud vill och har därför inte lidit någon skada genom mig. En sorg efter Guds vilja leder till en omvändelse som ger frälsning och som ingen behöver ångra, medan världens sätt att sörja leder till död. Just detta att ni kom att känna en sorg efter Guds vilja – vilken hängivenhet har det inte medfört bland er, vilka förklaringar, vilken harm, vilken oro, vilken längtan, vilken iver, vilken räfst. På alla sätt har ni gjort er skuldfria i den här saken. Om jag skrev till er var det alltså inte med tanke på den som gjort orätt, inte heller med tanke på den som lidit orätt, utan för att ni själva inför Gud skulle se med vilken iver ni sluter upp bakom mig. Detta har tröstat mig. Till denna tröst kom den ännu större glädjen att se Titus så lycklig; ni hade alla gett honom nytt mod.
Luk 5:33–39
De sade till honom: »Johannes lärjungar fastar ofta och ber, och det gör också fariséernas, men dina, de äter och dricker.« Jesus svarade: »Inte kan ni väl få bröllopsgästerna att fasta så länge brudgummen är hos dem? Men det skall komma en tid då brudgummen tas ifrån dem, och när den tiden är inne kommer de att fasta.« Han gav dem också en liknelse: »Ingen river ut en bit ur ett nytt plagg och sätter den på ett gammalt. För dels rivs då det nya sönder, och dels passar inte lappen från det nya på det gamla. Ingen häller nytt vin i gamla vinsäckar, för då sprängs säckarna av det nya vinet, och vinet rinner ut och säckarna blir förstörda. Nej, nytt vin skall hällas i nya säckar. Ingen som har druckit gammalt vin vill ha av det nya; han tycker det gamla är bättre.«